Jak poznać Europę wszystkimi zmysłami?

Tylko na lekcji języka polskiego w 7 B.

6 października uczniowie klasy 7 B pod kierunkiem pani Anety Wawrzynów urządzili na języku polskim prawdziwe święto Europy. Inspiracją do zorganizowania takiej lekcji był omawiany wcześniej tekst Normana Daviesa „Legenda o Europie”. Uczniowie podzielili się na pięcioosobowe grupy, następnie wybrali jedno z europejskich państw, aby przygotować prezentację o jego kulturze. Wśród wybranych krajów były: Bułgaria, Francja, Norwegia, Wielka Brytania i Włochy. Każda grupa przygotowała plakat z informacjami o wybranym państwie. Lekcja była wyjątkowa, gdyż prezentacje były tak wykonane, aby uczniowie mogli poznawać Europę wszystkimi zmysłami. Do zmysłu wzroku adresowane były przede wszystkim plakaty z informacjami o danym państwie, ręcznie wykonane flagi oraz prezentacje multimedialne. Uczniowie wysłuchali hymnów państwowych, a nawet hitów muzyki pop. Mogli dotknąć charakterystycznych przedmiotów np. angielskiej filiżanki na herbatę. Największe jednak emocje wzbudziły elementy prezentacji, które docierały do zmysłów smaku i powonienia, czyli: różany bułgarski dżem, szkocki chlebek w kratę, włoskie ciasteczka migdałowe amaretti, czy angielskie ciasteczka owsiane i czekoladowe.

Szósty zmysł natomiast  podpowiada, że tego typu lekcje należy organizować częściej.